Manitoba Historical Society
     Keeping history alive for over 140 years

 

Pay & Donate in the MHS Online Shop

Endangered Top 10
Endangered
Top 10
2019

Manitoba History No. 89
Manitoba
History

No. 89

Fall Field Trip 2019
MHS
Fall
Field Trip

War Memorials in Manitoba
War
Memorials
in Manitoba

This Old Elevator
This Old
Elevator

Abandoned Manitoba
Abandoned
Manitoba

Memorable Manitobans
Memorable
Manitobans

Historic Sites of Manitoba
Historic Sites
of Manitoba

Historic Sites of Manitoba: Ashern School No. 1556 / Ashern School No. 1880 (Ashern, Municipality of West Interlake)

Link to:
Principals | Vice-Principals | Teachers | Photos & Coordinates | Sources

The Ashern School District was established originally as number 1556 in February 1911 but was reformed as number 1880 in April 1917, when number 1556 was reused for the Beatty School District. Ashern became part of the Lakeshore School Division in 1967. A new school building was constructed in 1953, later replaced with the present-day Ashern Central School. The Ashern Primary School (also known as Ashern Elementary) would later be replaced with Ashern Early Years School.

Principals (Ashern School)

Period

Principal

1922-1925

Frederick James “Fred” Hall (1892-1977)

1925-1926

None

1926-1927

Elizabeth Helen Jundt Gillespie (1907-?)

1927-1928

William Fogel (1903-1991)

1928-1930

Norman Ernest Wright (1906-1957)

1930-1937

Joseph Kahana (1900-1993)

1937

Charles Edward Clare Durnin (c1903-1974)

1938-1940

Russel Henry Hayter (1905-1962)

1940-1941

Bodvar Jon Skuli Bodvarson (1911-1972)

1942

Wilfred Brian Deering (1907-2009)

1942-1943

Angus Murray

1943-1944

Kathleen Violet Harkins “Kay” Sample (1922-2018)

1944-1945

Frieda Thordarson

1945-1946

Harold Albert Mouritsen (c1918-1969)

1946-1947

George William Leonard (1880-1959)

1947-1949

George Wesley Denstedt (1896-1979)

1949-1952

Joseph Watson Kachor (1923-1985)

1952-1953

Luella Mildred Brown Kernested

1953-1954

Gordon Alexander Henderson (1920-1993)

1954-1955

Henry Robert Sawadsky (1909-1990)

1955-1956

Luella Mildred Brown Kernested

1956-1957

John Ferguson

1957-1958

John Joseph Gisiger

1958

Nicholas Krawchuk

1958-1959

John Joseph Gisiger

1959-1960

Haraldur Asgeir “Harvey” Benson

1960-1961

Joseph “Joe” Kerbrat (1921-1978)

1961-1962

James M. Richtik

1962-1968

Clarence Armen Koch

1968-1970

Joseph M. Mudry

1970-1974

?

Principals (Ashern High School)

Period

Principal

1962-1964

Rudolf Ewald “Rudy” Mehmel (1918-2013)

1964-1967

Marvin Haldor Sveistrup

1967-1968

William Nowasad

1968-1970

Keith Norman Glover

1970-1974

Joseph M. Mudry

Principals (Ashern Central School and Ashern Primary School)

Period

Principal

1974-1977

Joseph M. Mudry

1977-1978

?

1978-1979

Henry Nick Budnick

1979-1980

?

1980-1981

Louis Herbert Cote

1981-2017

?

2017-?

Darlene Willetts

2019-?

Bobby Ellis

Principals (Ashern Early Years School)

Period

Principal

2019-?

Karen Carmichael

Vice-Principals (Ashern High School and Ashern School)

Period

Vice-Principal

1970-1971

?

1971-1973

Dorrie James Kiesman

1973-1974

Henry Nick Budnick

Vice-Principals (Ashern Central School and Ashern Primary School)

Period

Vice-Principal

1974-1977

Henry Nick Budnick

1977-1980

Louis Herbert Cote

1980-1985

?

Teachers (Ashern School)

School Year

Teachers

1915-1916

Ethel E. Dicks (grades 1-8)

1916-1917

Ethel E. Dicks (grades 1-8)

1917-1918

Anna A. Westman (grades 1-8)

1918-1919

Anna A. Westman (grades 1-8)

1919-1920

Harold B. Brooks (grades 1-8, 1919), John Matthew Nelson (grades 1-8, 1920)

1920-1921

Hilda B. Dalton (grades 1-9, 1920), Frederick James “Fred” Hall (grades 1-9, 1921)

1921-1922

Frederick James “Fred” Hall (grades 1-9)

1922-1923

Frederick James “Fred” Hall (grades 1-9, 1920; grades 5-9, 1921), ? (grades 1-4, 1921)

1923-1924

Frederick James “Fred” Hall (grades 6-11), Leslie L. Langford (grades 1-5)

1924-1925

Frederick James “Fred” Hall (grades 6-11), Leslie L. Langford (grades 1-5)

1925-1926

Nancy Bell Smith (grades 1-9)

1926-1927

Marion Y. Dunlop (grades 1-4), M. G. Fesance (grades 1-4, 1927 substitute), Elizabeth Helen Jundt (grades 5-10)

1927-1928

William Fogel (grades 6-10), Annie Isabell Moffat (grades 1-5)

1928-1929

Annie Isabell Moffat (grades 1-6), Norman Ernest Wright (grades 7-10)

1929-1930

Annie Isabell Moffat (grades 1-6), Norman Ernest Wright (grades 7-11)

1930-1931

Joseph Kahana (grades 7-11), Annie Isabell Moffat (grades 1-6)

1931-1932

Joseph Kahana (grades 7-11), Margaret Edith Mackey (grades 1-6)

1932-1933

Joseph Kahana (grades 7-11), Margaret Edith Mackey (grades 1-6)

1933-1934

Joseph Kahana (grades 6-11), Dorothy Irene Wright (grades 1-5)

1934-1935

Carrie M. Bragg (grades 1-5), Joseph Kahana (grades 6-11)

1935-1936

Katherine A. Aird (grades 1-5), Joseph Kahana (grades 6-11)

1936-1937

Katherine A. Aird (grades 1-5), Joseph Kahana (grades 6-11)

1937-1938

Katherine A. Aird (grades 1-6), Charles Edward Clare Durnin (grades 7-11, 1937), Russel Henry Hayter (grades 7-11, 1938)

1938-1939

Katherine A. Aird (grades 1-6), Russel Henry Hayter (grades 7-11)

1939-1940

Emma Pauline Foreyth (grades 1-6), Russel Henry Hayter (grades 7-11)

1940-1941

Bodvar Jon Skuli Bodvarsson (grades 7-11), Stefania Grace Eyford (grades 1-6)

1941-1942

Bodvar Jon Skuli Bodvarsson (grades 7-11, 1941), Wilfred Brian Deering (grades 7-11, 1942), Kathleen Mary Madill (grades 1-6)

1942-1943

Kathleen Mary Madill (grades 1-6), Angus Murray (grades 7-11)

1943-1944

Kathleen Violet Harkins (grades 7-11), Kathleen Mary Madill (grades 1-6)

1944-1945

Kathleen Mary Madill (grades 1-6), Frieda Thordarson (grades 7-11)

1945-1946

Henrietta Bowman (grades 5-8), Kathleen Mary Madill (grades 1-4), Harold Albert Mouritsen (grades 9-12)

1946-1947

Henrietta Bowman (grades 5-8), George William Leonard (grades 9-11), Kathleen Mary Madill (grades 1-4)

1947-1948

Henrietta Bowman (grades 5-8), George Wesley Denstedt (grades 9-11), Esther Marie Mollerson (grades 1-4)

1948-1949

George Wesley Denstedt (grades 9-11), Audrey Winnifred McIntyre (grades 5-8, 1948; grades 1-4, 1949), Sigurlaing Soffin Johnsson (grades 5-8, 1949), Jacob Bernhard Warkentin (grades 1-5, 1948)

1949-1950

Joseph Watson Kachor (grades 9-11), Betty Eileen Nichols (grades 5-8), Florence Jacqueline Townsend (grades 1-4)

1950-1951

Betty Eileen Nichols Helgason (grades 6-8, 1950), Mildred Louise Hoover (grades 6-8, 1957), Esther Marie Mollerson Johnson (grades 1-2), Joseph Watson Kachor (grades 9-11), Florence Jacqueline Townsend (grades 3-5)

1951-1952

Grace Lorraine Haggland (grades 6-8), Joseph Watson Kachor (grades 9-11), Jessie Noreen McConnell (grades 1-2), Lillian Florence McMillan (grades 3-5)

1952-1953

Luella Mildred Brown (grades 9-11), Myrna Joan Doroschuk (grades 6-8), Lillian Florence McMillan (grades 3-5), Margaret Sigfusson (grades 1-2)

1953-1954

Betty Eileen Nichols Helgason (grades 6-8), Gordon Alexander Henderson (grades 9-11), Lillian Florence McMillan (grades 3-5), Margaret Sigfusson (grades 1-2)

1954-1955

Betty Eileen Nichols Helgason (grades 6-8), Luella Mildred Brown Kernested (grades 9-10), Lillian Florence McMillan (grades 3-5), Henry Robert Sawadsky (grades 11-12), Margaret Sigfusson (grades 1-2)

1955-1956

Luella Mildred Brown Kernested (grades 11-12), Lillian Florence McMillan (grades 3-5), Gudrun Mangl (grades 9-10), Florence Jacqueline Townsend Richter (grades 6-8), Margaret Sigfusson (grades 1-2)

1956-1957

John Ferguson (grades 11-12), Lillian Florence McMillan (grades 3-5), Gudrun Mangl (grades 9-10), Florence Jacqueline Townsend Richter (grades 6-8), Margaret Sigfusson (grades 1-2)

1957-1958

Marion E. Dyck (grades 6-8), John Joseph Gisiger (grades 11-12), Nicholas Krawchuk (grades 11-12, 1958), Lillian Florence McMillan (grades 3-5), Gudrun Mangl (grades 9-10), Margaret Sigfusson (grades 1-2)

1958-1959

Marion E. Dyck (grades 6-8), John Joseph Gisiger (grades 11-12), Lillian Florence McMillan (grades 3-5), Gudrun Mangl (grades 9-10), Margaret Sigfusson (grades 1-2)

1959-1960

Haraldur Asgeir “Harvey” Benson (grade 12), Claude E. Cloutier (grade 10), Marion E. Dyck (grades 6-8), Lillian Florence McMillan (grades 3-5), W. Manchur (grade 11, 1959), Gudrun Mangl (grades 9-10), James M. Richtik (grade 10, 1960), Margaret Sigfusson (grades 1-2), Arthur Donald Sutton (grade 11)

1960-1961

Haraldur Asgeir “Harvey” Benson (grades 6-8, 1961), Sylvia Anne Benson (grades 6-8), Joseph Kerbrat (grade 9), Lillian Florence McMillan (grades 3-5), Gudrun Mangl (grades 9-10), Margaret Sigfusson (grades 1-2), Lorna Janet Sutton (grade 12)

1961-1962

Lillian Florence McMillan (grades 3-5), G. Ray Johnson (grade 11, 1962), Sigurlang Soffia Johnson (grade 10, 1962), Clarence Armen Koch (grades 6-8), Gudrun Mangl (grades 9-10), Philip Robert Rest (grade 12), James M. Richtik (grade 12, 1962), Margaret Sigfusson (grades 1-2), Arthur Donald Sutton (grade 11, 1961), Lorna Janet Sutton (grade 10, 1961)

1962-1963

Clarence Armen Koch (grades 7-8), Elizabeth C. Konzelman (grades 3-4), Lillian Florence McMillan (grades 5-6), Margaret Sigfusson (grade 1), Patricia Mae Thorlacius (grade 2)

1963-1964

Betty Eileen Helgason (grades 3-4), Clarence Armen Koch (grades 7-8), Lillian Florence McMillan (grades 5-6), Margaret Sigfusson (grade 1), Patricia Mae Thorlacius (grade 2)

1964-1965

Sigrun Halldora Johnson (grade 2), Betty Eileen Helgason (grade 4), Mildred Louise Hoover (grade 3), Clarence Armen Koch (grades 7-8), Lillian Florence McMillan (grades 5-6), Margaret Sigfusson (grade 1)

1965-1966

Betty Eileen Helgason (grade 4), Mildred Louise Hoover (grade 3), Sigrun Halldora Johnson (grade 2), Mr. A. Miles Macdonell (grades 7-8), Lillian Florence McMillan (grades 5-6), Margaret Sigfusson (grade 1)

1966-1967

Betty Eileen Helgason (grade 4), Mildred Louise Hoover (grade 3), Sigrun Halldora Johnson (grade 2), Clarence Armen Koch (grades 7-8), Helen Joanne Koch (kindergarten), Lillian Florence McMillan (grade 5), Florence Jean Richter (grade 6), Marion Elizabeth Russell (grade 1, 1967), Margaret Sigfusson (grade 1)

1967-1968

Henry Dyck (grade 7), Lea Alice Gasper (grades 3-4), Betty Eileen Helgason (grade 4), Mildred Louise Hoover (grade 3), Sigrun Halldora Johnson (grade 2), Clarence Armen Koch (grade 8), Elizabeth Catherine M. Konzelman (grade 1), Lillian Florence McMillan (grade 5), Florence Jean Richter (grade 6)

1968-1969

Lea Alice Gasper (grade 3), Betty Eileen Helgason (grade 4), Sigrun Halldora Johnson (grade 2), Florence Valdina Jonsson (grades 2-3), Dorrie James Kiesman (grade 4), Eunice Augusta Mcginnis (grade 1), Lillian Florence McMillan (grade 5), Anna Fung-King Mak (grade 8), Stella Michalopouov (grade 1), Kathleen Patricia Price (special education), Florence Jean Richter (grade 6), Marion Elizabeth Russell (kindergarten), Stanley Michael Troschuk (grade 7)

1969-1970

Roger John Brown (grade 8), Charlotte Mary Craig (grade 1), Lea Alice Gasper (grade 7), Betty Eileen Helgason (grade 4), Sigrun Halldora Johnson (grade 2), Florence Valdina Jonsson (grades 3-4), Dorrie James Kiesman (grade 5), Ruth Vivian Kostiuk (grade 2), Marliene Sharon Lutz (grade 2, 1970), Lillian Florence McMillan (grade 5), Anne Gertrude Plohman (special education), Sharon Gail Hoffman Pottinger (grade 3), Florence Jean Richter (grade 6), Marion Elizabeth Russell (kindergarten)

1970-1971

Janice Ethel Buchanan (grades 1-2), Raymond Emerson Colegrave (grade 7), Charlotte Mary Craig (grade 1), Lea Alice Gasper (grade 8), Betty Eileen Helgason (grades 4-5), Sigrun Halldora Johnson (grade 2), Florence Valdina Jonsson (grade 4), Dorrie James Kiesman (grade 5), Lillian Florence McMillan (grade 5), Gudrun Mangl (grade 7), Anne Gertrude Plohman (special education), Florence Jean Richter (grade 6), Marion Elizabeth Russell (kindergarten), Stella Sveistrup (grade 3)

1971-1972

Charlotte Mary Craig Bergner (grade 1), Lea Alice Gasper (grade 8), Betty Eileen Helgason (grades 4-5), Grant Hillyard Henderson (grade 7), Sigrun Halldora Johnson (grade 2), Florence Valdina Jonsson (grade 6), Dorrie James Kiesman (grade 8), Marliene Sharon Lutz (grade 1), Lillian Florence McMillan (grade 5), Louella Elizabeth McPherson (grades 2-3), Gudrun Mangl (grade 7), Anne Gertrude Plohman (special education), Florence Jean Richter (grade 6), Marion Elizabeth Russell (kindergarten), Stella Sveistrup (grade 3)

1972-1973

Charlotte Mary Craig Bergner (grade 1), Henry Nick Budnick (grade 7), Lea Alice Gasper (grade 7), Betty Eileen Helgason (grade 4), Grant Hillyard Henderson (grade 8), Sigrun Halldora Johnson (grade 2), Florence Valdina Jonsson (grade 6), Lillian Florence McMillan (grade 5), Louella Elizabeth McPherson (grades 1-2), Gudrun Mangl (grade 8), Anne Gertrude Plohman (special education), Florence Jean Richter (grades 4 & 6), Marion Elizabeth Russell (kindergarten), Stella Sveistrup (grade 3)

1973-1974

Charlotte Mary Craig Bergner (grade 2), Lea Alice Gasper (grade 7), Betty Eileen Helgason (grade 4), Melody Jane Helm (grade 1), Florence Valdina Jonsson (grades 4-5), Carolyn Audrey Klepatz (special education), Beverley MacKenzie (kindergarten), Lillian Florence McMillan (grade 5), Robert William “Bob” Moroz (grade 7), Anne Gertrude Plohman (special education), Florence Jean Richter (grade 6), Stella Sveistrup (grades 2-3)

Teachers (Ashern Primary School)

School Year

Teachers

1974-1975

Melody Jane Helm (grade 1), Sally Horapiak (grade 2), Anne Gertrude Plohman (grades 2-3), Molly Smadylla (grades 3-4), Margaret Elizabeth Smith (kindergarten)

1975-1976

Charlotte Mary Craig Bergner (grade 2), Lorraine Agathe Carter (grades 2-3), Carolyn Audrey Klepatz (special education), Anne Gertrude Plohman (grade 3), Molly Smadylla (grade 1), Margaret Elizabeth Smith (kindergarten)

1976-1977

Ruben Peter Goertzen (grade 2), Carolyn Audrey Klepatz (special education), Anne Gertrude Plohman (grade 3), Molly Smadylla (grade 1), Margaret Elizabeth Smith (kindergarten)

1977-1978

Jeanette Margaret Jacobs (special education), Ruben Peter Goertzen (grade 2), Anne Gertrude Plohman (grade 3), Molly Smadylla (grade 1), Margaret Elizabeth Smith (kindergarten)

1978-1979

Cheryl Gaylene Calverley (kindergarten), Jeanette Margaret Jacobs (special education), Ruben Peter Goertzen (grade 2), Anne Gertrude Plohman (grade 3), Molly Smadylla (grade 1)

1979-1980

Cheryl Gaylene Calverley (kindergarten), Ruben Peter Goertzen (grade 2), Anne Gertrude Plohman (grade 3), Molly Smadylla (grade 1), Stella Sveistrup (grade 1, 1979)

1980-1981

Charlotte Mary Craig Bergner (grade 3), Cheryl Gaylene Calverley (kindergarten), Ruben Peter Goertzen (grade 2), Molly Smadylla (grade 1)

1981-1982

Charlotte Mary Craig Bergner (grade 3), Cheryl Gaylene Calverley (kindergarten), Ruben Peter Goertzen (grade 2), Molly Smadylla (grade 1)

1982-1983

Charlotte Mary Craig Bergner (grade 3), Ruben Peter Goertzen (grade 2), Molly Smadylla (grade 1), Lynn Walting (kindergarten)

1983-1984

Charlotte Mary Craig Bergner (grade 3), Ruben Peter Goertzen (grade 2), Molly Smadylla (grade 1), Lynn Walting (kindergarten)

1984-1985

Charlotte Mary Craig Bergner (grade 3), Ruben Peter Goertzen (grade 2), Molly Smadylla (grade 1), Lynn Walting (kindergarten)

Teachers (Ashern High School)

School Year

Teachers

1962-1963

Sigurlaug Soffia Johnson (grade 11), Y. Helen Kornek (grade 9), Gudrun Mangl (grade 9), Rudolf Ewald “Rudy” Mehmel (grade 12), Benoit Jean Remillard (grade 10), Winston Taylor (grade 10, 1963)

1963-1964

Gudjon Ray Johnson (grade 9), Sigurlaug Soffia Johnson (grade 11), Gudrun Mangl (grade 9), Rudolf Ewald “Rudy” Mehmel (grade 12), Mr. G. Ross Playter (grade 9, 1964), Benoit Jean Remillard (grade 10)

1964-1965

Wilfred Brian Deering (grade 10), Keith Norman Glover (grade 10), Gudjon Ray Johnson (grade 9), Gudrun Mangl (grade 9), Marvin Haldor Sveistrup (grade 11)

1965-1966

Wilfred Brian Deering (grade 10), Keith Norman Glover (grade 11), Gudjon Ray Johnson (grade 9), Gudrun Mangl (grade 9), Marvin Haldor Sveistrup (grade 12)

1966-1967

Keith Norman Glover (grade 11), Sigurlaug Soffia Johnson (grade 10), Gudrun Mangl (grade 9), Marvin Haldor Sveistrup (grade 12)

1967-1968

George James Gamey (grade 10), Keith Norman Glover (grade 11), Gudrun Mangl (grade 9), William Nowosad (grade 12)

1968-1969

Russel Bruce Clark (grade 10), Mourad Ghaly (grade 12), Keith Norman Glover (grade 11), Gudrun Mangl (grade 9)

1969-1970

Keith Norman Glover (grade 11), Jeannette Marie Golletz (grade 10), Gudrun Mangl (grade 9), Michael Marc Scott (grade 12)

1970-1971

Kelly Edward Bernhard (grade 11), Jang Bahadur Harrysingh (grade 9), Robert Armas Jackson (grade 9, 1971), Michael Marc Scott (grade 12), Judith Willems (grade 9, 1970), Ian Alan Wingfield (grade 10)

1971-1972

Kelly Edward Bernhard (grade 12), Steven Ernest Boyko (grade 11), Louis Herbert Cote (grade 10, 1971; grade 9, 1971-1972), Eugene Kirichenko (grade 9), Donna Jean Laing (grade 11), Real Armand Leveque (grade 10), Lucien Loh (grade 10), Stephen Christopher Ramdial (grade 9), Bernhard John Saunders (grade 9, 1971; grade 10, 1971-1972), Armin Paul Wiebe (grade 12)

1972-1973

John Thomas Cochrane (grade 11), Louis Herbert Cote (grade 9), Donna Anthonette Gendzelevich (grade 10), Ronald Michael Herneshen (grade 12), Akbar Sabjan Khan (grade 9), Dorrie James Kiesman (grade 9), Donna Jean Laing (grade 11), Lucien Loh (grade 10), Jack Ronald Milton (grade 10), Armin Paul Wiebe (grade 12)

1973-1974

Gregory John Carr (grade 10), John Thomas Cochrane (grade 11), Louis Herbert Cote (grade 9), Grant Hillyard Henderson (grade 9), Ronald Michael Herneshen (grade 12), Akbar Sabjan Khan (grade 9), Donna Jean Laing (grade 11), Lucien Loh (grade 10), William Duncan McPherson (grade 9), Gudrun Mangl (grade 8), Jack Ronald Milton (grade 10), Armin Paul Wiebe (grade 12)

Teachers (Ashern Central School)

School Year

Teachers

1974-1975

William Maurice Barber (grade 10), Dale Irving Bossen (grade 11), John Thomas Cochrane (grade 11), Louis Herbert Cote (grade 9), Lea Alice Gasper (grades 8-9), Betty Eileen Helgason (grade 4), Grant Hillyard Henderson (grade 9), Ronald Michael Herneshen (grade 11), Florence Valdina Johnsson (grades 5-6), Akbar Sabjan Khan (grade 9), Carolyn Audrey Klepatz (special education), Donna Jean Laing (grade 11), Lucien Loh (grade 10), Lillian Florence McMillan (grade 5), Gudrun Mangl (grade 8), Nancy Jean Millar (grade 12), Robert William “Bob” Moroz (grade 7), Florence Jacqueline Richter (grade 6), Wayne Timothy Tait (grade 10)

1975-1976

William Maurice Barber (grade 11), John Thomas Cochrane (grade 12), Louis Herbert Cote (grade 9), Lea Alice Gasper (grade 7), Ruben Goertzen (grade 5), Cheryl Lynne Hapko (grade 10), Betty Eileen Helgason (grade 4), Grant Hillyard Henderson (grade 9), Ronald Michael Herneshen (grade 10), Florence Valdina Johnsson (grades 5-6), Akbar Sabjan Khan (grade 12), Donna Jean Laing (grade 11), Motilal Lalman (grade 11), Gudrun Mangl (grade 8), Robert William “Bob” Moroz (grade 7), Sharon Patricia Moroz (grade 9), Florence Jacqueline Richter (grade 6), Wayne Timothy Tait (grade 10)

1976-1977

Louise Juliana Boggs (grade 12), Lorraine Agathe Carter (grade 7), Louis Herbert Cote (grade 9), Cheryl Lynne Hapko (grade 10), Betty Eileen Helgason (grade 4), Aubrey Roy Hemminger (grade 10), Jack Lawrence Horky (grade 12), Larry Colvin Johnson (grade 11), Florence Valdina Johnsson (grade 6), Donna Jean Laing (grade 11), Motilal Lalman (grade 11), Gudrun Mangl (grade 8), Robert William “Bob” Moroz (grades 7-8), Sharon Patricia Moroz (grade 9), Florence Jacqueline Richter (grades 4 & 6), Norma Jane Sigurdson (grade 5), Wayne Timothy Tait (grade 10)

1977-1978

Randy Albert Bjornson (grade 7), Cheryl Gaylene Calverley (grade 5), Gordon John Cameron (grade 10), Francoise-Roseline Cameron (grade 10), Betty Eileen Helgason (grade 4), Grant Hillyard Henderson (grade 9), Jack Lawrence Horky (grade 12), Ted Jeninga (grade 9), Larry Colvin Johnson (grade 11), Florence Valdina Johnsson (grade 6), Donna Jean Laing (grade 11), Gudrun Mangl (grade 8), Marion Grace Mills (grade 9), Robert William “Bob” Moroz (grades 7-8), Brian Arthur Peabody (grade 12), Conjeevaram Ramaswamy (grade 10), Irene Ava Rawluk (grade 4, 1977)

1978-1979

Francoise-Roseline Cameron (grade 10), Gordon John Cameron (grade 11), Eugene Durand (grade 11), Betty Eileen Helgason (grade 4), Jack Lawrence Horky (grade 12), Ted Jeninga (grade 9), Larry Colvin Johnson (grade 10), Florence Valdina Johnsson (grade 5), Carolyn Audrey Klepatz (special education), Donna Jean Laing (grade 11), Eugenie Jennie Lodge (grade 10), Gudrun Mangl (grade 8), Theodore Robert Martens (grades 7-8), Marion Grace Mills (grade 9), Robert William “Bob” Moroz (grade 7), Brian Arthur Peabody (grade 12), Florence Jacqueline Richter (grade 6)

1979-1980

James Douglas Bailey (grade 9), Charlotte Mary Craig Bergner (grade 7), Randy Albert Bjornson (grade 10), Betty Eileen Helgason (grade 4), Jack Lawrence Horky (grade 12), Ted Jeninga (grade 11), Florence Valdina Johnsson (grade 5), Donna Jean Laing Kingsley (grade 11), Eugenie Jennie Lodge (grade 10), Alvin Vernon Lowe (Occupational Entrance Class), Doreen Sophia Lowe (grade 9), Gudrun Mangl (grade 8), Theodore Robert Martens (grade 10), Robert William “Bob” Moroz (grade 11), Kenneth Wesley Poitras (grade 12), Florence Jacqueline Richter (grade 6), Evelyn Josephine Wur (grade 9), Kenneth George Fredrick Wur (grade 10)

1980-1981

James Douglas Bailey (grade 9), Robert Ernest Bailey (grade 10), Randy Albert Bjornson (grades 7-8), Betty Eileen Helgason (grade 4), Jack Lawrence Horky (grade 12), David Brent Jackson (grade 11), Ted Jeninga (grade 11), Florence Valdina Johnsson (grade 5), Eugenie Jennie Lodge (grade 10), Alvin Vernon Lowe (Occupational Entrance Class), Doreen Sophia Lowe (grade 9), Gudrun Mangl (grade 8), Robert William “Bob” Moroz (grade 11), Kenneth Wesley Poitras (grade 12), Florence Jacqueline Richter (grade 6), Evelyn Josephine Wur (grade 9), Kenneth George Fredrick Wur (grade 10)

1981-1982

James Douglas Bailey (grade 9), Randy Albert Bjornson (grades 7-8), Betty Eileen Helgason (grade 4), Jack Lawrence Horky (grade 12), Ted Jeninga (grade 11), Florence Valdina Johnsson (grade 5), Eugenie Jennie Lodge (grade 10), Donna King (grade 11), Alvin Vernon Lowe (grade 10), Doreen Sophia Lowe (grade 9), Gudrun Mangl (grade 8), Robert William “Bob” Moroz (grade 11), Kenneth Wesley Poitras (grade 12), Florence Jacqueline Richter (grade 6), Evelyn Josephine Wur (grade 7), Kenneth George Fredrick Wur (grade 10)

1982-1983

Randy Albert Bjornson (grades 7-8), Miss P. Carson (grade 6), Betty Eileen Helgason (grade 4), G. Henderson (grade 7), Jack Lawrence Horky (grade 12), Ted Jeninga (grade 11), Florence Valdina Johnsson (grade 5), Donna King (grade 9), Eugenie Jennie Lodge (grade 10), Alvin Vernon Lowe (grade 10), Doreen Sophia Lowe (grade 9), W. D. McPherson (grade 11), Gudrun Mangl (grade 8), Robert William “Bob” Moroz (grade 11), Kenneth Wesley Poitras (grade 12), H. Vander Stoel (grade 10)

1983-1984

?

1984-1985

Randy Albert Bjornson (grades 7-8, Occupational Entrance Class), Betty Eileen Helgason (grade 4), G. Henderson (grade 7), Ted Jeninga (grade 11), Florence Valdina Johnsson (grade 5), Donna King (grade 9), Merle Klyne (grade 10), Eugenie Jennie Lodge (grade 10), Alvin Vernon Lowe (grade 10), Doreen Sophia Lowe (grade 9), W. D. McPherson (grade 11), Robert William “Bob” Moroz (grade 9), Margaret O’Brien (grade 8), Kenneth Wesley Poitras (grade 12), Florence Jacqueline Richter (grade 6), Mr. R. Sorokowski (grade 12)

Photos & Maps

Ashern Elementary School, view from south east

Ashern Elementary School, view from south east (June 1967)
Source: Archives of Manitoba, Manitoba Local Government Boundaries Commission, File 21a Ashern.

Ashern Elementary School, view from south east

Ashern Elementary School, view from north east (June 1967)
Source: Archives of Manitoba, Manitoba Local Government Boundaries Commission, File 21a Ashern.

Site Location (lat/long): N51.18559, W98.34729
denoted by symbol on the map above

Sources:

Annual Reports of the Manitoba Department of Education, Manitoba Legislative Library.

One Hundred Years in the History of the Rural Schools of Manitoba: Their Formation, Reorganization and Dissolution (1871-1971) by Mary B. Perfect, MEd thesis, University of Manitoba, April 1978.

“Ashern teacher retires,” Stonewall Interlake Spectator, 19 December 1994, page 12.

School division half-yearly attendance reports (Schedule: E 0757), Archives of Manitoba.

Manitoba School Records Collection, Ashern School District #1880 - Daily Registers, GR11220, Archives of Manitoba.

Manitoba Local Government Boundaries Commission, Schools in the Interlake - Manitoba - Volume 1, Ashern Elementary School - File 21a, March 1968, Archives of Manitoba.

Ashern Central School and Ashern Early Years School, Lakeshore School Division.

Burial transcriptions [Henry Robert Sawadsky], Mount Pleasant Burial Park [Saskatchewan], FindAGrave.

This page was prepared by Nathan Kramer and Gordon Goldsborough.

Page revised: 19 March 2019

Historic Sites of Manitoba

This is a collection of historic sites in Manitoba compiled by the Manitoba Historical Society.

Browse lists of:
Museums/Archives | Buildings | Monuments | Cemeteries | Locations | Other

Please note that inclusion in this collection does not mean that a particular site has special status or protection. Some sites are on private property and permission must be secured from the owner prior to visiting.

Site information is provided by the Manitoba Historical Society as a free public service only for non-commercial purposes.


Search Tips | Suggest a Site | FAQ | Acknowledgements

Send inquiries to the MHS Webmaster.

Back to top of page

   


To report an error on the above page, please contact the MHS Webmaster.

Home  |  Terms & Conditions  |  FAQ  |  Contact Us  |  Privacy Policy  |  Donations Policy

© 1998-2019 Manitoba Historical Society. All rights reserved.