Manitoba Historical Society
     Keeping history alive for over 138 years

 


MHS
Events


2017
Macdonald
Fundraising
Dinner


2017
Lieutenant
Governor
Awards


2016
Memorable
Manitobans


Manitoba
History

No. 82


Spring
Field Trip:
Military
History


This Old
Grain
Elevator


Abandoned
Manitoba


War
Memorials
in Manitoba


Digitized
Local History
Books


Memorable
Manitobans


Historic Sites
of Manitoba

MHS Resources: MHS Centennial Farms

Click here for maps showing the locations of MHS Centennial Farms.

Note: The following list of Centennial Farms includes only those designated after June 2001.

Region
Farm
Farm location
Year established

Alexander

Kyle & Darby Cochrane

SW 23-11-22W

1887

Altamont

Ted, Jack & Joe Scoles

SE5-6-8

1902

Wayne & Joanne Bradley

SE31-4-8W & SW32-4-8W

1900

Altona

Donald & Dorothy Friesen

NW21-1-1W

1894

Arborg

Bragi Simundsson & Heather McBey

SW31-22-3E

1901

Raymond & Katherine Palsson

SNW 27-22-4E & SNE 28-22-4E

1889

Kenneth & Trudy Foster, Keith & Kyle Foster

NW18-23-2E

1903

Linda Sigvaldason, Scott & Jennifer Sigvaldason

NE18-23-2E

1903

Robert & Gladys Gudmundson

SW24-22-1E

1903

Leonard & Christine Finnson

NW36-23-1E

1904

Cory & Star Johannesson

SE36-23-1E

1904

Herman Skulason

S½ of S½ 35-22-3 E

1903

Ashern

Darren & Laura Larson

NW10-23-10W

1900

Ashville

Steve & Adeline Furkalo

NW1-24-21W

1902

Austin

Roy & Gwen Storie

SW33-11-12W

1904

Mark & Doris Bagnall

NW15-11-12W

1896

Baldur

Allan Bramwell

SE33-3-14W

1899

Gordon & Lauren Jones

NW16-4-12W

1902

William Frank & Sharon Stevens

SW28-4-14W & NW28-4-14W

1882

Edith (Bolack) & Norman Desrochers

NE32-3-14W

1881

Donald J. Gudnason & Lorraine Somerville

NW35-5-14W

1896

Eric & Ellen Gudnason

SW35-5-14W

1896

Ross & Jean Ramage,
Robert & Sherry Ramage
Craig & Carolyn Ramage

E10-5-13W

1897

Harry and Dorothy Parsonage, Harold & Jody Parsonage, Jeffery & Kelly-Ann Parsonage

NW 24-5-13W

1903

Balmoral

Glenn & Jean Main, Gordon & Darlene Main

SW12-15-1E

1905

Beausejour

Adolph & Elizabeth Kondatiuk

LS3,4,6 of SW32-14-9E

1904

Beresford

Pheme Andrew

SW11-9-21W

1900

Binscarth

John & Elva Thompson
Fred & Donalda Thompson

SE2-20-28W

1882

Patrena Lyon & Murray Lyon

E17-19-28W

1903

Ralph & Irene Pizzey

NE16-18-28W

1904

Birtle

David & Ainsley Nettle

E14-17-27W

1904

Boissevain

Alan & Linda Ransom

NE4-2-21W

1901

Garry Mains & Blaine Mains

NW22-4-20W

1906

Brandon

Lee & Dawn Robins

SE30-9-18W

1902

Cameron & Kenzie-Anne Gray

Part of NW31-10-20W

1904

Part of NE31-10-20W

1890

Part of SE31-10-20W

1891

Broad Valley

Wayne & Carol Osnach, Lenny Osnach

NW12-23-2W

1904

Brookdale

Stanley & Sharon Oliver
Douglas & Michelle Oliver

E32-12-15W

1903

George & Jane Bee

W4-13-15W

1905

Bernice (Rasmussen) & Norman Campbell

NE31-11-15W

1889

Caliento

Edward Koshelanyk

NW14-2-8E

1903

Camp Morton

Gladys Haas

E½W17-20-4E

1901

Christian & Rose Reichert

E1/2,W22-20-3E

1905

Camperville

Ron & Diane Chaychuk

SE16-34-20W

1904

Carberry

Lawrence "Larry" Elmhirst

W15-10-14W

1900

Lauraine (Harburn) Lemky

SE7-12-15W

1904

Carman

Robert & Lavina Brown

SE23-5-5W

1900

Wayne & Collette Taylor

NE22-6-4W

1897

James & Mae MacNair

SE19-6-5W, SE18-6-5W

1906

William & Corinne Coates

NE35-5-6W

1889

Carroll

Gordon Turner

W30-7-19W

1901

Margaret Fowell

NE9-7-19W

1904

Clandeboye

Brenda McRae

SW35-14-4E

1882

Clanwilliam

Ronald J. & Janet McFarlane

NW 36-15-18W

1904

Clearwater

Tom & Lois Sloane, Mark & Dawna Sloane

E31-1-12W

1899

Crandall

Larry & Marilyn Rudd

SW34-13-25W, SE34-13-25W

1883

Crystal City

Clare & Shirley Hudson, Ross & Jewell Hudson

S25-1-12W

1898

David H. Headrick

E3-1-10-1W

1899

Darlingford

Phyllis (Neighbour) & Dale Dudgeon, Gilbert Dudgeon

E8-3-11-1W

1904

Dauphin

Barry Spencer

S25-25-20W

1896

Frank & Lydia Bawdon, Karen (Bawdon) & Earl Pryce

SW25-25-19W

1896

Walter W. & Doreen (Chute) Robson

SW25-25-19W

1896

Alex & Diane Paul

SW15-24-19W

1898

Stephen A. Heschuk, William D. Heschuk, Orville M. Heschuk, Marcel N. Heschuk, Patricia (Heschuk) Koski

SNW36-27-20-1W

1898-2005

Mary Durston

NW13-24-19-1W

1898

Deloraine

Charles & Susan Gilson

SW14-3-24W

1901

NW11-3-24W

1902

Robert & Alice McGee

NE1-4-23W

1904

Bradley & Mona McGee

SE1-4-23W

1894

Richard & Helen Schoonbaert

NW26-1-23W

1905

Dominion City

Ronald & Marlys Pearse

SE22-3-2E
NE22-3-2E

1884
1890

Dugald

Arthur & Margaret Thomsen

SE24-10-5E

1902

Durban

Stanley J. & Emily Brown

SW33-34-28

1900

Ernest & Jean Eagle

NE9-34-28W

1900

Elie

Daryl & Pat Beaudry

SW23-11-3W

1900

Ubald Beaudry

SE23-11-3W

1900

Edmond Dufresne

NE2-11-3W

1892

Elm Creek

D. Anne Baragar & Alan L. Crossin

SW & SNW 1-9-5W

1895

Ericksdale

Philip & Joyce Beckman

SE6-22-6W

1905

Erickson

Sophie Miko

N18-17-19W

1901

Ethelbert

Gregory & Arlene Rehaluk

SW19-29-21W

1903

Foxwarren

Garth & Judy Graham

NW+S26-17-27W

1902

Craig & Jackie Lougheed

NE25-18-27W

1905

Gilbert Plains

Alfred Dewitt

NW16-25-22W

1895

Joy Jubenvill

SW14-24-23W

1903

Doreen Dzaman

60acs of SSW27-27-22W

1902

Barry & José Randell

NE31-24-21W

1897

Homer & Wilma Stewart,
James & Tammy Stewart

SW32-24-22W

1903

Glen & Audrey Shoemaker, Keith & Arlene Shoemaker

NE33-25-23W

1897

Harvey & Linda Bassett

W 3-24-22-1W

1897

Gimli

Tillie Golko, Ken & Jean Golko

W3-24-22-1W

1897

Gladstone

Colin & Mona Burnside

SE34-14-13W

1904

Glenora

Harry & Maudie Comber

S4-4-13

1890

Grandview

Keith & Sharon Dalgleish

NE21-24-24W

1902

David & Darlene Barnett

NE34-24-24W

1904

Sidney & Marion Hayes

SE28-25-24W

1897

Gretna

Edna (Wiebe) Diedrich Dueck

ENW2-1-1

1896

SNE2-1-1

1902

Hamiota

Keith & Agnes (Killoh) Bridge

NW28-15-23W, SW28-15-23W, NW21-15-23W

1901

Neville & Judith Cochrane

E30-15-23W

1901

Melvin & Janice Dixon,
Darryl & Penny Dixon

SW14-14-23W
NW11-14-23W

1902

Bruce Cochran

S35-13-23W

1899

Martha Brethour

E36-13-24W

1900

Raymond & Kathleen Brethour

SW36-13-24W

1900

Norman & Kathleen Little, Dale & Linda M. A. Little

S15-15-23W

1905

Delmar McBain

SE27-14-24W

1904

SSW27-14-24W

1905

Holland

Lawrence & Valerie Walker

SW33-8-11W

1898

Inglis

Wilfred & Rita Wildeman

SE24-23-27W

1902

Bert & Bernice Marshall

SW6-23-26W

1902

Inwood

Bert & Doreen Emms

SW30-17-2W

1902

Ed & Stephanie Hradowy

NW4-18-1E

1903

Justice

Leslie & Leanne Brackenreed

SE7-12-7W

1906

Kaleida

Neil & Barbara McLean

SW24-2-8W

1882

NW22-2-8W

1903

ENE21-2-8W

1903

Keld

Ronald & Myrna Koshowski

NE31-23-20W

1900

Kelwood

Wendy (Stewart) & Don Thiessen

NE12-19-15W

1903

Killarney

Gary & Ann Magwood

SE24-2-18W

1882

SW24-2-18W

1891

Komarno

Michael & Katie Maksymyk

NW7-18-3E

1900

Walter & Bernice Tomchak

SE32-17-2E

1901

R.M. of
La Broquerie

Herta Kihn

NW31-5-7E

1903

La Broquerie

Bernard & Marge Fournier

NNE7-7-8E
WSE18-7-8E

1889
1903

Langruth

Murray & Linda Johanson

NW14-17-9W

1904

Ted & Lynne Jonasson

SW36-16-9W

1901

La Salle

Monty & Elaine Magarrell, Jon & Jennifer Magarrell

200 acres of 18-8-2E

1902

Oscar & Eveline Lagacé,
Jacques & Lori Lagacé

SNE21-8-2E

1904

Lauder

Terry & Candy Wilkinson

SE21-5-26-1W

1900

SW21-5-26-1W

1901

Laurier

Paul & Sonja Saquet

SW16-22-15W

1906

Lenore

Edward Alexander

SE5-12-24W

1892

Lowe Farm

Mary G. Enns

WSW22-4-2W

1898

Lundar

Kenneth & Leonie Desjarlais

SW4-21-4W

1903

David Bjornsson,
Darlene Bjornsson Skibinski

SW35-19-5W

1902

Lloyd & Monique Holm

NE6-20-3W

1906

Macdonald

Carl & Iris Ferris

W30-12-7W

1903

Macgregor

Jack Nash & Gladys Tucker

NW32-8-11W

1902

Malonton

Diane (Obach) & Gisli Jonasson

SE32-18-2E

1903

Joyce (Klochko) & Dennis Dziadek

NW19-18-3-1E

1901

Mather

Donald & Elaine McLennan

N & SE15-1-13W

1904

Melita

Russell & Dorothy Dobbyn

NW3-4-26W

1900

Irene Mason

SW5 & E6-4-27W

1904

Miami

Grant & Judy Orchard, Michael & Rachelle Orchard

NE7-5-6W

1902

George & Mavis Dyck

SE9-2-5W

1906

Lots 2 & 5 of SE16-2-5W

1903

Minerva

Sheila Benediktson & Tony Panteluk

SW1-19-3E

1898

Michael & Roberta Panteluk

NW1-19-3E

1899

Miniota

Blaine & Tracey Peel

NE21-13-27W
N22-13-27W

1900
1904

Minnedosa

Stanley & Craig Gugin

NW23-15-18W

1899

Eleanor (Shenk) & James Graham

SE34-14-19W

1903

Bruce & Arleigh Firby

NE19-16-18W

1904

Minto

Ivan & Grace Mealy,
Trevor & Ruth Mealy

NW15-5-20W

1898

NE9-5-20W

1898

Morris

James Mitchell

River Lot 353, Parish of Ste Agathe

1891

RM of Mossy River

Marvin & Stella Monchka

SE28-29-17W

1905

Michael & Patricia Boyko

SE14-30-20W

1905

Mountain Road

John & Helen Zwarich,
Harry Zwarich

NE2-18-17W

1903

Neepawa

Elviss & Connie Sumner
Mark Sumner

N23-13-16W

1904

Barry & Connie Gee

NW29-14-16W

1897

Nesbitt

Terry & Linda Cory

W27-7-28

1902

A. Rex & J. Faye Martin, D. Sean & Erica Martin, Allan M. Martin

SE12-7-19W

1882

NW7-7-18W

1888

NSW7-7-18W

1898

NE12-7-19W

1888

Newdale

Lorne & Janet Bradley

SW15-16-21W

1903

Notre Dame de Lourdes

Armand & Annette Bosc, Robert & Elaine Bosc

S.O. 21-7-8 O.M.P.

1899

Oak River

Richard & Ivy Heapy

NW8-13-22W

1898

Donald & Audrey Peters, Wayne & Wendy Peters

S9-14-21W

1902

Ochre River

Richard & Linda Hamilton, David Hamilton

NW26-23-17W

1902

Gordon & Violet Hess

SW15-24-17W

1896

Richard & Linda Hamilton

NE26-23-17W

1903

Alan & Anne McIntosh

NW3-23-17W

1897

NE3-23-17W

1898

William John Boles
Marda (Boles) & Jerry Kristjanson

NE32-23-17W

1897

RM of Park

Sharon Malchuk

NE14-19-21W

1903

Pine River

Hellar & Shirley Prysiazniuk

NE4-33-21W

1906

Pipestone

Terry & Mavis Phillips and Randall & Elaine Phillips

NW24-7-25W

1905

Robert G. Forder

SE17-7-26-1W

1906

Reston

William & Ruby Busby

SE20-7-27W
SW20-7-27W

1887
1897

Petersfield

Arthur Sherlock

SW12-17-3E

1900

William & Rita Taylor

SE10-16-4E

1906

Pierson

Harold & Loretta Mayes, Wesley Mayes

S17-2-28W

1903

Pilot Mound

Olive Hunter, B. Catherine (Hunter) Furevick, G. Brian Hunter, William O. Hunter, R. Kent Hunter

NE21-4-11W

1898

SE21-4-11W

1902

Harley Munro

17-4-10W

1902

Piney

Sheila Norman

NW13-1-11E

1900

Pipestone

Lloyd & Joan Atchison

SSW13-7-25W

1900

Trevor Atchison

NW13-7-25W & part of SE&NSW13-7-25W

1905

Plumas

Victor & Shirley Stinson

SE15-16-13W

1898

Plum Coulee

Henry & Gertrude Penner

NW13-2-3W

1903

Elvira (Klasen) & Cornelius J. Giesbrecht

Westerly 53 acres of NW25-2-3W

1903

Portage la Prairie

Clarence & Judith Troop

SE34-11-8W

1875

SE35-11-8W

1880

Morley & Elsie Voss, Deborah Voss

SW26-11-8W

1881

Kyle & Sonya Smith

NE33-12-6W

1902

Alex & Shirley McKay

NW17-12-7W

1904

Robert & Ruth Brownridge

N29-12-6W

1905

Larry & Annette Lytle

NE24-12-6W

1900

Waind & Vyra MacDonald

NE1-13-7W

1906

Darren & Tricia MacDonald

SE1-13-7W

1906

Rossburn

Ethel Brown, Robert J. Brown, Warren E. Brown, Florence J. (Brown) Mackenzie

NW23-19-24-1W

1893

Rosser

Ronald Childerhose

NW18-12-1E

1900

Rapid City

Peter & Bernice Olson, Everett Olson

W14-14-18W

1902

Darcy & Tracy Bramley

N30-14-19W

1899

Ridgeville

Dennis & Marguerite Seward

NE32-1-4E

1902

Leslie & Celeste Felsch

SW18-1-4E

1905

River Hills

Ray & Erika Henschell

LS 3+6, SE16-13-1E

1902

Rivers

Wrey & Margaret Vickery

NE35-12-22W

1904

Roblin

Joseph & Joyce Dugan

NW28-24-29W

1883

Neil & Anna Stewart

NW12-28-29AW

1903

Earl & Lorene Ward, Larry & Brenda Ward, Randy & Terri Ward, Brian & Grace Ward

SE16-27-28W

1904

Rorketon

Perry & Glenda Korotash

SE36-28-18W

1901

Malcom & Karen Scott

SW32-26-16W

1902

Walter & Victoria Werbiski

SE16-28-17W

1904

Rossburn

Edward & Phyllis Charney

SW28-20-23W

1901

Michael & Diane Heneghen

NW23-19-25W

1887

Ethel Brown, Warren E. Brown, Florence J. (Brown) Mackenzie

NW23-19-24W

1893

Mary L. Hamilton

 

SW-19-24W

1902

SE28-19-24W

1905

Rosser

Gladys Roche, Brian & Jeanette Roche, Diane (Roche) Blue

P.S.E. 27-11-2E

1902

Terry & Carren Wedge, Darlene Wedge

P.S.E. 12-12-1E,
S.N.E. 12-12-1E

1902

Frances Smee

NE7-12-2E

1901

Russell

Ross & Shirley Dunn

NW19-21-27W

1900

James & Emily Wondrasek

NE34-19-29W

1901

Ste. Anne

Claire & Réal Coté

RL 3 Parish of Ste. Anne

1901

Ste. Rose du Lac

Victor & Rita Béasse

NW28-23-15W

1893

St. Alphonse

Celest Delichte

NE35-5-12W

1901

Henry & Meredith Delichte

NE28-15-12W

1896

St. Eustache

Julien & Doris Lachance

N.S.O. & O.S.E. 32-11-3 O.M.P.

1899

St. Georges

André Dupont

R.L. 32-18-10E

1900

St. Jean Baptiste

Robert & Anne-Marie Fillion

R.L. 191, Parish of Ste. Agathe

1901

St. Labre

Karen Grenier

NE34-4-11E

1901

St. Leon

Henriette Leblanc & Rhéal Labossiere

S10-5-9 O.M.P.

1902

St. Pierre Jolys

Raymond Bérard

Le lot riverain numéro 38 dans la localité de la Rivière aux rats

1905

Sandy Lake

Nestor & Barbara Hrabinski

NE12-19-21W

1902

William & Elsie Macksymchuk

NW12-17-20W

1902

Irene Shandala

NW36-17-20W

1902

Shoal Lake

Martha Deller (A plaque was presented to M. Deller on 9 November 2003, on her 99th birthday. She has been associated with the farm all of her life. Her father was the original owner in 1902 and she and her brother became the owners in 1965.)

NE6-18-23W

1902

SE6-18-23W

1903

Sidney

Brian Stephenson

SW32-10-11W

1884

Sifton

David & Irene Abraham

SW18-28-18W

1897

Daniel & Karen Yarema

NW10-28-19W

1898

RM of Sifton

Raymond Ray

NW17-7-25W

1889

Solsgirth

Dale Workman

NW8-18-25W

1902

Souris

Reid & Kelly Cowieson, Trevor Cowieson

W6-7-21W

1902

Eva Barclay, Ron Barclay & Linda Deleau, Glen & Gwen Barclay, Andrew & Allison Barclay

SE33-8-21W

1905

Snowflake

Walter & Mary Booker

W6-7-21W

1902

Sperling

Glen Hooper

NW33-6-2W

1897

NE33-6-2W

1902

Starbuck

Greg & Marianne Goldsborough

NW9-9-1W,
SSE16-9-1W

1900

NSE9-9-1W

1901

Walter Rasmussen, Ronald & Gwen Rasmussen, David Rasmussen

LS1,2,3,6,7,11 of 20-10-1W

1903

David & Lois Allinson

NE20-8-2W

1903

Roy & Inga Livingston, Shawn & Carla Livingston, Scott Livingston & Linda Chale

SW20-9-1W

1903

Steinbach

Cheryl (Grienke) & Ronald Andres, Chad & Michelle Andres, Michael & Kimberley Andres

NW2-6-6E

1905

Arnold & Adeline Biedler

SE7-6-7E

1904

RM of Strathcona

Fern E. Lockerby

NE36-3-15W

1899

Swan Lake

Cecilia Mason

SW27-5-10W

1898

Teulon

William B. & Olga Demery

ENE15-17-2E

1898

Alexander & Gail Glowachuk

SE22-17-2E

1898

Albert & Grace Frost

SE19-16-2E

1906

Thalberg

Kenneth & Betty Matchizen

NE28-16-8E

1906

Toutes Aides

Clement & Lesley Bretechner

W22-29-15-1W

1906

Treherne

Raymond & Esther Le Neal

SW19-17-9W

1905

Virden

Walter & Myrna Churchill

NW26-10-27W

1900

NE26-10-27W

1902

James & Fay Tapp

SW19-11-26W

1889

Scott & Brenda Gerrand

E8-10-26W

1905

Waskada

Janice I. (Lowe) McClelland
Linda L. (Lowe) Ford
Vernon E. Lowe

SE15-1-25W
SW15-1-25W

1901
1903

Robert & Pamela Radcliffe, Mason & Kimberley Radcliffe

E16-1-25W

1901

Keith & Margaret Hannah

SW6-2-25W

1906

Part of SE6-2-25W

1906

Murray Hannah, Clayton & Francis Hannah

Part of NE6-2-25W

1906

Winkler

George & Nettie Froese

ENE14-2-5W

1889

Winnipeg Beach

George & Sharon McKenzie

NE20-17-4E

1903

Winnipegosis

Alexander Sosnowski

NNE20-30-18W

1900

Mae (Sanderson) Sherrer & Edward Sherrer

NE34-30-18W

1900

Woodmore

Robert & Teresa Mayne

SE26-2-4E

1897

Zoria

Edward Buguski, Alfred Bugoski, Joe K. Boguski, Ray Boguski, Frank Boguski, Wilfred N. Boguski & John Boguski

SE34-27-21W

1899

This list was last updated on: 1 September 2006.

MHS Resources

Back to top of page

   

 
To report an error on the above page, please contact the MHS Webmaster.

Home | Terms & Conditions | FAQ | Contact Us
Privacy Policy | Donations Policy
Website © 1998-2017 Manitoba Historical Society. All rights reserved.